درباره مجارستان

از نظر اداری ، مجارستان به 19 ایالت تقسیم می شود که پایتخت بوداپست از هر دولت ایالتی مستقل است. مجارستان یکی از بهترین مناطق توریستی در اروپا است که پایتخت بوداپست به عنوان یکی از زیباترین شهرهای جهان در نظر گرفته شده است. این کشور علیرغم اندازه نسبتاً کمی که دارد ، دارای مکانهای بیشماری از میراث جهانی ، ذخایر بیوسفر یونسکو ، دومین دریاچه بزرگ حرارتی در جهان (دریاچه هویز) ، بزرگترین دریاچه در اروپای مرکزی (دریاچه بالاتون) و بزرگترین چمنزار طبیعی در اروپا (Hortobágy).

نام رسمی:hungary

مساحت: 93022 km

جمعیت: حدود 9میلیون نفر (2017)

کشورهای همسایه: اتریش ، اسلواکی ، اوکراین ، رومانی ، صربستان ، کرواسی ، اسلوونی

زبان رسمی: مجارستانی

فرم دولت: جمهوری

پایتخت و بزرگترین شهر: بوداپست (جمعیت:1 میلیون و900 هزار نفر)

سایر شهرهای بزرگ: Debrecen ، Szeged ، Miskolc ، Pécs ، Győr

ارز: فورینت / علامت اختصاری: HUF

منطقه زمانی: CET (GMT +1)

رودخانه های اصلی: رود دانوب (417 کیلومتر) ، رودخانه تیسزا (597 کیلومتر)

بزرگترین دریاچه ها: دریاچه بالاتون ، دریاچه ولانس

بالاترین نقطه از سطح دریا: Kekes (1014 متر) در تپه های Mátra

مجارستان عضو OECD ، ناتو ، اتحادیه اروپا و کنوانسیون شینگن است.

جمعیت

جمعیت مجارستان بالغ بر 9.666.527 .نفر (در سال 2020) است. ۸۸٪ جمعیت کشور از مجارها تشکیل شده و دیگر ساکنان این کشور رومانیایی‌ها، صربها، کروواتها، آلمانی‌ها، و مهاجران هستند.  ۷۰٪ مردم مسیحی کاتولیک و ۲۵٪ پروتستان هستند.میانگین سنی مردم مجارستان 43سال می باشد.

بوداپست پایتخت مجارستان با مساحت جمعیتی حدود 1.700.000 نفر را داراست .سگد ، پچ و دبرسن بعد از بوداپست پر جمعیت ترین شهرهای مجارستان با جمعیت 150 تا 200 هزار نفر می باشند.

جغرافیا

مجارستان یک کشور بدون دریا است که در حوضه کارپات واقع شده است. دو رودخانه طولانی آن به نام های دانوب و تیسزا مجارستان را به سه قسمت تقسیم می کند.

دامهٔ شرقیِ کوه‌های آلپ و کوهپایه‌های آن در غرب مجارستان و  بزرگترین چشمه آب‌گرم جهان در بوداپست و بالاتون بزرگترین دریاچه اروپای مرکزی در مجارستان قرار دارند. بلندترین نقطه مجارستان کوه کِکِش با ۱٬۰۱۴ متر ارتفاع در این قسمت واقع شده‌است.

کوه های مجارستان در واقع تپه هایی هستند که به ندرت از ارتفاعی از 1000 متر فراتر می روند. دو سوم منطقه جغرافیایی مجارستان از سطح دریا کمتر از 200 متر ارتفاع از سطح دربا دارد، بنابراین آب در تابستان به سرعت گرم می شود. ده پارک ملی در مجارستان وجود دارد. مجارستان دارای بیش از 2،000 گونه گیاهی گلدار است که بسیاری از آنها به طور معمول در این عرض جغرافیایی یافت نمی شوند. در اینجا بسیاری از حیوانات رایج اروپایی وجود دارد (گوزن ، خرگوش وحشی ، گراز ، استر) و همچنین برخی از گونه های نادر (گربه وحشی ، خفاش دریاچه ، مارمولک Pannonian) و سه چهارم از 450 مهره های کشور پرندگان ، به خصوص آبزیان است. ، که توسط رودخانه ها ، دریاچه ها و تالاب ها جذب می شوند.

آب و هوای مجارستان

برای بسیاری از دانشجویان بین المللی ، وضعیت مجارستان می تواند بسیار متفاوت از شرایط کشورهایشان باشد ، زیرا مجارستان دارای چهار فصل مختلف است. در حالی که تابستان ها گرم هستند ، زمستان ها بسیار سرد هستند. دما در ماه ژانویه از -4 درجه سانتی گراد است که در جولای به 26 درجه سانتی گراد است.  آب و هوای مجارستان در زمستان در این کشور بسیار سرد است اما خوشبختانه کوتاه مدت است آب و هوای متناسب بهار و پاییز موجب شده است که این دو فصل به عنوان محبوب ترین فصل ها نام گذاری شوند و گردشگران بسیاری را جذب نمایند

مجارستان در منطقه معتدل قرار دارد و از آب و هوای قاره ای نسبتاً خشک برخوردار است. دمای هوا در این کشور می تواند به 28 درجه سانتی گراد برسد. با وجود اینکه مجارستان در خشکی محصور شده است اما حمام های عمومی و استخرهای روباز بسیاری را در خود جای داده است.  این کشور از نظر شرایط جوی شدید توسط رشته های کوهستانی اطراف ، کوه های آلپ و کارپات ها محافظت می شود. پیدا کردن لباس مناسب متناسب با آب و هوا همیشه آسان نیست ، اما زیبایی هر فصل قطعاً ارزش تلاش دارد.

آب و هوای بوداپست تفاوت چندانی با کلیت آب و هوای سایر نقاط مجارستان ندارد. این شهر دارای آب و هوایی معتدل با بارندگی های فراوان آن است. متوسط دما سالانه در حدود 11 درجه سانتیگراد است ( متوسط ماه ژوئیه حدود 22  تا  حدود -1 درجه سانتیگراد) . 

زبان

زبان رسمی کشور مجارستان زبان مجاری است.همچنین بوداپست پایتخت این کشور به دلیل رفت و آمد توریست اغلب مردم به زبان انگلیسی مسلط می باشند.

رشته های تحصیلی در بیشتر دانشگاه های مجارستان به زبان انگلیسی ، آلمانی ،ایتالیایی هم تدریس می شوند.

سیاست

نوع حکومت مجارستان جمهوری پارلمانی می باشد.یعنیدر مجارستان رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر توسط دو سوم آراء پارلمان تعیین می‌شود.رئیس‌جمهوری از بین اعضای مجمع ملی برای یک دوره پنج ساله برگزیده می‌شود. مقام او تا حدود زیادی تشریفاتی است و اما به صورت اسمی وی فرمانده رئیس نیروهای مسلح و دارای قدرت‌های از جمله نامزدی برای نخست‌وزیری است که باید توسط اکثریت آرای اعضای پارلمان، بر پایه پیشنهاد ارائه شده توسط خود رئیس‌جمهوری انتخاب شود. در حال حاضر یانوش آدر بیست و پنجمین رئیس‌جمهور مجارستان می‌باشد. وی توسط پارلمان این کشور برگزیده شد است. یانوش آدر از پایه‌گذاران حزب راستگرای حاکم بر مجارستان موسوم به فیدس (Fidesz) و از نزدیکان ویکتور اوربان نخست‌وزیر این کشور است. 

ساختمان پارلمان مجارستان یکی از زیباترین ساختمان های اروپا در کنار رودخانه دانوب است که همواره در تاریکی شب از درخشندگی و زیبایی خاصی برخوردار است و بازدید از پارلمان در شب از دیدنیهای بوداپست محسوب می گردد.

زندگی در مجارستان

مجارستان کشوری است منحصر به فرد با معماری بسیار زیبای خود. پایتخت این کشور، شهر بوداپست از زیباترین پایتخت های اروپایی به شمار می رود و رودخانه دانوب با گذر از میان این شهر به زیبایی و شکوه بیشتر آن افزوده است. اکثر بناها و منازل موجود در این شهر قدیمی ولی زیبا می باشند. امکانات موجود در خانه های این کشور، کامل و مدرن هستند.

در حال حاضر تحصيل در كشور مجارستان ايده آل دانشجويان خارجي است زيرا زبان تدريس در اين كشور انگليسي بوده و مدارك دانشگاههاي اين كشور با توجه به قدمت دانشگاههاي آن در تمامي كشورهاي جهان معتبر مي باشد

کشور مجارستان از اعضای اتحادیه شنگن بوده و دانشجویان محترم میتوانند در روزهای تعطیلات خود به راحتی‌ و بدون نیاز به ویزا به کشورهای دیگر حوزه شنگن مانند اتریش، ایتالیا، آلمان، فرانسه، اسپانیا،…. سفر نمایند. 

شهر بوداپست به عنوان یکی از زیباترین و زنده ترین پایتخت های اروپایی با داشتن تمام امکانات روز و مدرن فضایی مناسب برای تحصیل دانشجویان بین المللی فراهم آورده است.

شهر بوداپست پایتخت مجارستان با وجود عظمتی که دارد بهترین و پاک ترین آب و هوا را به خود گرفته است چرا که از سیستم حمل و نقل عمومی پیشرفته ای برخوردار است و از این حیث نیازی به استفاده از  وسایل نقلیه شخصی نخواهد بود. در کشور مجارستان بارندگی های فراوانی مشاهده می شود و به همین جهت باغ ها و جنگل های بسیاری را در خود جای داده است.

 اقتصاد

کشور مجارستان در حوزه اروپای مرکزی و در قلب اروپا واقع شده است. از سال ۲۰۰۴ میلادی کشور مجارستان عضو کامل اتحادیه اروپا و از سال ۲۰۰۷ میلادی عضو کشورهای حوزه شنگن می‌باشد. کشور مجارستان به دلیل واقع شدن در مرکز اروپا و همسایگی با کشور اتریش از موقعیت ویژه‌ای برخوردار است و به همین دلیل مجارستان را می‌توان پل شرق و غرب اروپا نامید. همچنین کشور مجارستان به دلیل موقعیت جغرافیای خود داری اهمیت خاصی‌ در اتحادیه اروپا بوده و این مورد موجب رشد فعالیت‌های بین المللی این کشور در زمینه امور فرهنگی‌ و آموزشی شده است.

امنیت

این کشور از امنیت بسیار بالایی برخوردار بوده و جزء امن ترین کشورهای اروپائی است. جرم و جنایت در این کشور آمار بسیار پائینی را داراست. و شهرها مملو از دانشجویانی است که هر یک دوستان خوبی برا ی یکدیگر هستند. این امنیت ناشی از فرهنگ و طبع مردم مجارستان، کمی جمعیت و کنترل خوب نیروها ی پلیس در سطح این کشور است. احترام به عقایدو نژادهای گوناگون نیز از ویژگیهای مردم در این کشور است. و البته باید خاطر نشان کرد که مجارستان از کشور های اتحادیه شنگن بوده و همین امر بینانگر امنیت بالای آن است.

پول رایج و بانکداری

واحد پول رایج در کشور مجارستان در حال حاضر فورینت (HUF) می باشد . در حال حاضر یک یورو معادل۲۹۰ فورینت مجارستان و یک دلار تقریباً معادل ۲۲۰ فورینت بوده و دارای نوسانهایی در زمانهای مختلف می باشد. صرافیها به فراوانی در تمامی این کشور وجود دارند و خدمات پولی و تعویض پول را به راحتی و به طور مطمئن انجام می دهند.به خصوص در خيابان وتسي اوتسا كه يكي از زيباترين خيابانهاي مركزي شهر بوداپست است كه ميتوانيد براي تبديل دلار یا یورو به فورينت استفاده كنيد.

بانکداری در این کشور نیز دارای نحوه عملکرد بسیار مدرن و به روز دنیا بوده و بانکها به دو گروه بانک های کشور مجارستان و بانک های اروپایی تقسیم می گردند که هر یک دارای عملکردی رقابتی و مدرن نسبت به بانک های دیگر هستند. دستگاه های خودپرداز نیز به طور فراوان در همه جا وجود دارند.یکی از بهترین مراکز تبدیل ارز خود بانکها هستند و شما می توانید تمامی پول خود را در بانک نگهداری نموده و هر زمان که لازم بود دلار یا یورو خود را در بانک به فورینت تبدیل نمایید ، بانكها مطمئن ترين مراكز تبديل ارز هستند.

حمل و نقل

مجارستان دارای یکی از کارآمدترین و دقیقترین سیستمهای حمل و نقل عمومی در جهان می باشد، وسائل حمل و نقل عمومی شامل مترو (Metro) و ترم (Tram) و اتوبوس (Bus) و اتوبوس برقی (Trolley Bus) می باشد. این سیستم یک سیستم 24 ساعته بوده و در تمامی ساعات شبانه روز می توان به وسائل نقلیه عمومی دسترسی داشت.

این وسائل نقلیه در تمامی نقاط شهر توزیع شده است و نیازی به اتومبیل شخصی جهت رفت و آمد وجود ندارد. به جرأت مي توان گفت که نزدیک منزل هر فرد، یک ایستگاه اتوبوس یا ترم یا مترو وجود دارد . و دانشجویان دانشگاهها می توانند با پرداخت مبلغی معادل 14 یورو، یک ماه بطور کامل در تمامی ساعات شبانه روز از تمامی وسائل نقلیه عمومی استفاده نمایند.

در شهر بوداپست، سه ایستگاه اصلی قطار جهت مسافرتهای بین شهری و خارج از کشور وجود دارد. 70% تخفیف نیز جهت مسافرتهای بین شهری و داخل کشور از مزایای دانشجویی در این کشور است.تاکسی سرویسهای مختلفی نیز در این شهر فعال هستند ولی هزینه نسبتاً بالایی دارند.

در شهرهای دیگر نیز همین سیستم برای شهروندان و دانشجویان وجود دارد.

خرید و هزینه زندگی

مراکز خرید

مراکز خرید بسیار متعدد , مدرن و متنوعی در این کشور وجود دارند که شامل مرکز خرید بزرگ یا shopping centerها , فروشگاه های بزرگ و بازارهای محلی نیز می گردد. برند ها و کالاهای با آرم و استاندارد بین المللی به طور فراوان در مراکز مختلف خرید یافت می گردند.

مراکز خرید مواد غذایی:

 به سه دسته  فروشگاههای بزرگ (Hypermarkets) بین المللی مانند: CORA, Auchan, Tesco – سوپر مارکتها: CBA, SPAR، – فروشگاههای کوچک (shops)، تقسیم می شوند. تنوع و کیفیت محصولات غذایی در این فروشگاهها بسیار بالا بوده و دارای استانداردهای بین المللی و اروپائی است. موادغذائی در این کشور به وفور یافت می گردند.

هزینه زندگی

واضح است که هزینه زندگی هر فرد ارتباط مستقیمی با سطح و نوع زندگی آن فرد دارد. به دلیل تنوع زیاد و بازه تفاوت قیمت ها هزینه زندگی می تواند برای افراد مختلف با توجه به نوع و سبک زندگی آنان بسیار متفاوت باشد ولی به طور کلی هزينه هاي زندگي 40% الي 50% ارزانتر از اروپاي غربي است.

به صورت معدل هزینه غذا و زندگی جدا از هزینه مسکن برای یک دانشجو در حدود 250 –  350 یورو در ماه می باشد. لذا هزینه زندگی برای یک دانشجو با در نظر گرفتن هزینه مسکن نیز در یک ماه به طور تقریبی معادل 500 تا 700 یورو در ماه می باشد و مجددا لازم به ذکر است که خصوصا در مورد دانشجویان محترم داشتن یک هم منزل می تواند کمک زیادی به کاهش هزینه زندگی آنان بنماید.

سیستم ارتباطات موبایل و اینترنت

سیستم ارتباطات موبایل در کشور مجارستان توسط ۳ شرکت بین المللی با نامهای ذیل اداره میگردد. که هر یک سرویس‌های بسیار خوب و با استاندارد بالایی‌ را به مشترکین خود ارائه میدهند.

Vodafone, T-Mobile, Telenor

سیستم اینترنت نیز فقط بر پایه ADSL بوده و سرعت انتقال بسیار بالایی را دارا است. هزینه استفاده یک ماهه از اینترنت به همراه تلفن معادل 25 یورو می باشد.

اجاره آپارتمان در بوداپست

کالج مک دنیل دارای معتبرترین مرکز خانه یابی‌ دانشجویی در شهر بوداپست می باشد که جهت رفاه حال دانشجویان پدید آمده است و برای دانشجویان این امکان وجود دارد تابتوانند واحد آپارتمانی مورد نظر خود را با هزینه مناسب بوسیله کالج پیدا کنند.

اجاره ماهیانه برای یک واحد آپارتمانی به طور میانگین در حدود ٣٠٠ تا ۶۰۰یورو می باشد و هزینه شارژ در تابستان ۴۰ یورو و در زمستان ۵۰ یورو میباشد..همچنین امکان اجاره برای ۲ یا ٣ دانشجو به طور همزمان در یک واحد وجود دارد که می تواند از لحاظ مالی مقرون به صرفه باشد.

خدمات مرکز خانه یابی‌ کالج شامل موارد ذیل می‌باشد:

  • ارائه دهنده تمامی خدمات خانه یابی و اجاره آپارتمان‌ها و سوییت‌های دانشجویی در تمامی مناطق بوداپست
  • تهیه مدارک لازم جهت ارائه به اداره مهاجرت
  • استودیو آپارتمان, یک خوابه و چند خوابه در مناطق مرکزی بوداپست با دسترسی بسیار عالی به سرویس های حمل و نقل عمومی
  • خدمات مرکز برای دانشجویان کاملا رایگان است.

 شرحی مختصر در رابطه با اجاره خانه در بوداپست 

شرایط عقد قرار داد خانه در بوداپست به شرح ذیل است :

برای دانشجویان به لحاظ شرایط اقامتی اجاره ١ ساله پیشنهاد میشود .
معمولا اجاره ۲ ماه بصورت پیش پرداخت و بابت ضمانت نگهداری لوازم موجود در خانه توسط مالک دریافت می گردد .
معمولا خانه ها بصورت مبله اجاره داده میشوند و تمامی وسایل مورد احتیاج زندگی اعم از اجاق گاز, یخچال, تلویزیون, ماشین لباسشویی و غیره در خانه ها فراهم میباشد.
علاوه بر مبلغ پیش پرداخت و اجاره ماهیانه, موجر میبایست شارژ ماهیانه ساختمان بعلاوه مبلغ مربوط به قبوض آب و برق و گاز را نیز به صاحبخانه پرداخت کند .
اجاره آپارتمان در بوداپست بر حسب نوع آپارتمان , کیفیت لوازم خانه و محل هر منطقه متفاوت است اما مثلا میتوان گفت بطور کلی قیمت اجاره ماهیانه یک آپارتمان یک خوابه مبله در مرکز شهر حدودا بطور میانگین ٣٥٠ – ٤٥٠ یورو در ماه میباشد و مبلغ شارژ ساختمان نیز بر حسب آیتم هایی مانند وجود آسانسور, نگهبانی ساختمان و غیره متفاوت بوده ولی بطور کلی این مبلغ بطور میانگین ٣٠ – ٥٠ یورو در ماه خواهد بود.